İade ve Değişim Koşulları

İade - Değişim ÖNEMLİ BİLGİ

Tüm iade veya değişim işlemleri, aşağıda yer alan bilgilere göre yapılmaktadır.

Siparişimdeki Ürünleri Nasıl İade Edebilirim?

Eğer satın aldığınız ürün veya ürünlerden tam anlamıyla memnun kalmadıysanız, ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade işlemi gerçekleştirirken, ürünlerin kullanılmamış olması ve orijinal ambalajları ile ürün barkodlarının üzerinde olması gerekmektedir. Ayrıca, iade için gönderdiğiniz tüm ürünlerle birlikte, siparişin bir parçası olarak gönderilen ücretsiz veya promosyon ürünlerini de geri göndermeyi unutmayınız. İade işlemini tamamlamak için size iletilen formu eksiksiz doldurup yanındaki ürünlerle birlikte göndermeyi unutmayınız. Ayrıca, iade paketinin güvenli ve su geçirmez bir şekilde paketlendiğinden emin olunuz. Paket, bize ulaşana kadar müşterinin sorumluluğundadır. İade işlemlerinde 80₺ bakiye düşüşü yapılmaktadır. Daha fazla yardım veya detaylı bilgi almak için, 0 533 479 47 39 numaralı WhatsApp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Siparişimdeki Ürünleri Hangi Koşullarda İade Edebilirim?

Siparişinizdeki ürün veya ürünleri iade etmek isterseniz, aşağıdaki koşullara uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde iade talebiniz kabul edilmeyebilir. Ürün veya ürünlerin kullanılmamış olması gerekmektedir. Ürün veya ürünlerin etiketleri kesinlikle orijinal durumda ve zarar görmemiş olmalıdır. 

İade Süresi Ne Kadardır?

Eğer sipariş ettiğiniz ürün veya ürünlerden tam anlamıyla memnun kalmadıysanız, ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. ABİYE ve ELBİSE kategorisindeki ürünlerde iade için teslim alındıktan sonra 3 iş günü içerisinde iletişime geçilmelidir. Aksi takdirde iade-değişim hakkı bulunmamaktadır.

İade İşlemi Ücretli Midir?

İade işlemlerinde kargo ücreti ödediyseniz 60₺ ücret uygulanmaktadır. Ücretsiz kargo hakkından yararlanan müşterilerimizin iade değişim ücreti 100₺’ dir.

İade ve Kargo Masraflarından Kim Sorumlu Olacaktır?

Ürünün firmamızdan kaynaklı bir kusuru veya ayıbı bulunmuyorsa, iade işlemi sırasında kullanacağınız anlaşmalı kargo firmasının ücretlendirmesi geçerli olacaktır. Ancak ayıplı veya hatalı ürün gönderimlerinde, kargo masrafları firmamız tarafından karşılanacaktır.

Değişim İmkanı Var Mıdır?

Evet, değişim imkanımız bulunmaktadır. Değişimlerde kargo alıcıya ait olup ücreti 100₺' dir. Bu ücret değişim bedeli olarak aldığınız ürüne yansıtılacaktır.

Yanlış veya Kusurlu Ürün Gönderildiğinde Ne Yapmalıyım?

Eğer yanlış veya kusurlu bir ürün alırsanız, siparişinizi anlaşmalı olduğumuz kargo firması aracılığıyla karşı ödemeli olarak göndermelisiniz.